Hit East One-way ticket to somewhere…

Nay Pyi Daw – paslaptingoji generolų sostinė

June 29, 2012 / by gerda

Turistai paprasatai i Nay Pyi Daw, naujai pastatyta Birmos sostine, neuzsuka. Vieni boikotuoja tironu generolu valdzia, kiti tiesiog neturi tam laiko. Juk 2006 generolu valdzios ikurtoj sostinej kulturinio Birmos paveldo nei su ziburiu nerasi. O tiesa pasakius, turistai cia ir nepageidaujami. Valdziai pranesus apie sostines perkelima i si naujaji miesta, dauguma zmoniu kele klausima – “kur po galais tas Nay Pyi Daw yra?”. Mat statybu darbai, kaip ir sostines perkelimo planai, buvo stipriai saugoma paslaptis.

Pasak “legendos”, nedrasiai perpasakotos mums is prascioku lupu, vieta naujajai sostinei buvo pasiulyta didziojo generolo Ne Win patarejo astrologo. Taciau pagrindine priezastis sostines perkelimui – siekimas isvengti tokiu ivykiu, kaip 1988-08-08 studentu ir vienuoliu protestas Yangon’e, pasikatojimo.

Shwedagon Paya kopija

Shwedagon Paya kopija

Nay Pyi Daw pastatytas vidury centriniu Birmos lygumu, iskirtus tankias jungles. Ikurtas simtus kilometru nuo artimiausiu didmiesciu Mandalay ir Yangon’o, miestas ismetytas keliolikos kilometru plote ir neturi “centro”. Sitai turi du privalumus dominuojanciai valdziai. Visu pirma nera zmoniu galinciu kelti protestus, o jei jie ir atvyktu iki naujosios sostines, “centro” nebuvimas apsunkina ju susitelkima. Galimas protestuotoju taikinys – parlamento rumai, apsupti giliu placiu grioviu ir auksta spygliuota tvora, pastoviai saugoma ginkluotu karininku. Pries parlamento rumus besidriekiantis 20 eiliu kelias – dar viena saugumo priemone galimam sukilimui.

Be abejo musu smalsumas nugalejo. Juk pamatyti miesta pastatyta vos pries penkmeti – nedaznai pasitaikanti galimybe.

Pirmasis prabangaus viesbucio, kuriame mes apsistojome (kitokiu viesbuciu cia ir nera, juk visi naujai statyti, gigantiski, prabangus ir zinoma su zvaigzdutem) valdytojo klausimas buvo – “kaip jus cia atsiradot?”. Viesbucio personalas prisipazino, kad turistu jie cia dar neturejo, o uzsukantys vakarieciai paprastai yra tarptautiniu organizaciju atstovai atvyke darbo reikalais. Anksciau, sako, turistai i miesta net negaledavo ikelti kojos. Dabar ribojimai nera tokie griezti, taciau valdzia, taip trokstanti sulauzyti izoliacijos kiauta ir uzmegsti rysius su vakarais, bet kokia kaina nori isvengti nepatogiu situaciju su vakarieciais. O geriausias budas tai padaryti – su vakarieciais visai neprasideti! Taciau mes nieko net neitardami sau ramiai atvaziavom vietiniu autobusu ir netgi “atitranzavom” iki viesbucio. Atstumai mat cia labai dideli, o taksistai zinoma nori pasipelnyti. Ir niekas mums nieko…

Viesbucio valdytojas puikia anglu kalba mums drasiai skalde juokelius apie naujaja sostine ir generolu valdzia – Didelis zoologijos sodas su Didziaisias Gyvunais. Daznai juokaujama, kad Georg’o Orwell’o “Gyvuliu ukis” puikiai atspindi Birmos valdzios situacija. Taciau verta pamineti, kad pries burnodami ant generolu ar girdami Aung San Su Kyi (Nacionalines Demokratijos Lygos lydere, generolo, vedusio Birma i nepriklausomybe nuo Britu Imperijos, dukte), birmieciai gerai apsidairo. Juk salies kalejimai perpildyti politiniais kaliniais, aka “valdzios priesais”.

Dar karta pasitikslines, kad mes ne zurnalistai, viesbucio valdytojas suorganizavo mums tura po miesta viesbucio autobusiuku. Motoroleriais mums vazinetis po miesta nepatare, bene policija pamaciusi balta veida is karto sustabdo. Nors rodos, kad yra buve turistu, kurie to nepabugo.

Milziniski parlamento rumai

Milziniski parlamento rumai

Taigi miestas ikurtas didziuliame plote ir grieztai suskirstytas zonomis: banku zona; viesbuciu zona su 24 didziuliais viesbuciais (dabar, besirengiant PR Azijos sportinems zaidynems statoma ir antra tokia zona); pora prekybos centru; ministru namu zona; kitu aukstas pareigas uzimanciu valdininku namu zona; miskais nuo visko atskirti ir grieztai priziurimi prezidento rumai, kelios paprastu “oficieriu” daugiabuciu zonos; vienisu darbuotoju bendrabuciu zona; turgaus ir autobusu stoties zona. Bene ispudingiausi statiniai yra milziniski parlamento pastatai bei didziule Yangon’o pagrindines sventyklos, Shwedagon Paya, kopija. Taciau tik turgaus zonoj matesi siek tiek veiksmo: moteru su pirkiniu krepsiais ir jaunikaiciu ant motoroleriu. Visos kitos zonos atrode labai tuscios, viena nuo kitos atskirtos dideliais dziungliu plotais ir daugiajuosciais tusciais keliais. Sunku ir pavadinti sia struktura miestu, juo labiau sostine! Ne be reikalo vietiniai ji vaidina vaiduokliu miestu. Akivaizdu, gatves cia tuscios, zmoniu mazai (tik valdzios aparato darbuotojai), o ir pastatai, nors statyti maziau nei pries desimtmeti, jau apsilaupe.

Ne kitaip atrode ir naujas platus kelias, vedantis iki naujosios sostines. Per pora kilometru i sona nuo senojo kelio nutiestoje autostradoje per savo keturiu valandu kelione prasilenkeme vos su keliais lengvaisiais automobiliais ir vienu autobusu. Pakelej nesimate nei vieno miesto ar miestelio, o tik didziuliai kelio patikros postai ir vienas restoranu kompleksas pakeleiviams, serviruojantis skysta alu ir kari. Pilkas cemento ruozas “draske” smaragdine zaluma ir tolumoj plytincius kalnus. O karts nuo karto smekstelintys vietiniai lygumu gyventojai ir ju mazos pavienes trobeles salia autostrados atrode nenaturaliai ir kazkiek dramatiskai. Prisiminiau R. Granausko apysaka “Gyvenimas po klevu”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *